؛

نخست وزیر کانادا
PMO-logo.png
نشان‌واره دفتر نخست وزیر کانادا
Justin Trudeau 2014-2.jpg
متصدی کنونی
جاستین ترودو

از ۴ نوامبر ۲۰۱۵
دفتر نخست وزیر کانادا
لقب بسیار محترم
عضوی از
گزارش می‌دهد به
اقامت‌گاه
  • شماره ۲۴ خیابان ساسکس
  • هرینگتون لیک
گمارنده فرماندار کل کانادا
مدت دوره به رضایت علیاحضرت
دارندهٔ افتتاحی سر جان ای. مک‌دانلد
بنیادگذاری ۱ ژوئیه ۱۸۶۷
حقوق ۱۶۳٬۷۰۰ دلار کانادا برای عضویت در پارلمان + ۱۶۳٬۷۰۰ دلار کانادا حقوق نخست وزیر
در مجموع ۳۲۷٬۴۰۰ دلار کانادا
وب‌گاه

نخست‌وزیر کانادا (به انگلیسی: Prime Minister of Canada) (به فرانسوی: Premier ministre du Canada) وزیر اصلی تاج و رئیس کابینه است و به همین ترتیب به عنوان رئیس دولت کانادا، موظف است تا به فرمانروای کانادا یا نایب السلطنه در مورد استفاده از قدرت اجرایی که توسط قانون اساسی به آن‌ها واگذار شده، مشورت بدهد.

با وجود اینکه در هیچ‌یک از مدارک قانون اساسی ذکر نشده، بر اساس پیمان‌نامه مقرر - که منشأ آن دورانی است که کانادا مستعمره بریتانیا بوده‌است - دفتر نخست وزیر، تنها تا زمانی وجود خواهد داشت که فرماندار کل به عنوان نماینده فرمانروا بر سر کار باشد. بر همین اساس، فرماندار کل، باید کسی را به عنوان نخست‌وزیر انتخاب کند که با احتمال زیاد بتواند اعتماد مجلس عوام را هدایت کند. ابن شخص معمولاً رهبر حزبی است که بیشترین تعداد کرسی مجلس را در اختیار دارد. به نخست‌وزیر کانادا منصب «بسیار محترم» (به انگلیسی: The Right Honourable)؛ (به فرانسوی: Le Très Honorable) اهدا می‌شود که مادام‌العمر است.

نخست‌وزیر کنونی

جاستین ترودو از حزب لیبرال در انتخابات سال ۲۰۱۵ برابر ۲۷ مهر ۱۳۹۴ رقیب خود استیون هارپر را از حزب محافظه‌کار شکست داد و در حال حاضر بیست و سومین نخست وزیر کانادا از حزب لیبرال است.

جستارهای وابسته